Tanácsok Meditációhoz


Hasznos tanácsok meditációhoz

Előkészületek, kellékek

Először is szinte semmit nem kell vásárolnia.
Nincs szükség speciális matracokra, szőnyegekre, ülőkékre.
Se bő köpönyeg, lebernyeg, se tornadressz nem szükségeltetik.
CD halmokat sem muszáj beszerezni.
Biztos találsz olyat otthon, ami instrumentális zenét tartalmaz, legyen az andalítóan kellemes gitár, szitár, pánsíp, vagy akár orgona.
Természetesen szöveges kazettát is választhat, amelyen kellemes orgánumú ember vezeti a meditációt.
Füstölők, illóolajok, jó hangulatot teremtenek a meditációhoz, de inkább a nyugtató illatokat használjunk, mint például a szantál, a levendula, a tömjén, vagy bármilyen kellemes illatot, ami minket megnyugtat, ellazít.
A gyertya illetve a mécses kellemes, megnyugtató hatású.
Illatosított, akkor részesítse, előnyben a kevésbé intenzív illata van.
 
Testtartás

A klasszikus lótuszülés jó ugyan, de csak annak, akinek hajlékonysága engedi, tehát semmiképpen ne válasszon olyan testhelyzetet, ami kényelmetlen, fárasztó és megerőltető.
A lényeg, hogy kényelmes legyen, és el tudjon lazulni!
Ne legyen magán szoros ruha, cipő nélkül, vagyis mezítláb és esetleg lazítsa, meg ami szorít.
Tenyeredét csak akkor fordítsa felfelé (kitárulkozás, befogadás), ha ez nem kényelmetlen számára.
Mindkét talpa legyen a padlón.
Hunya le a szemét, mert így nem zavarnak a környezetedben levő dolgok és könnyebben tud vizualizálni.
Lélegezzen nyugodtan és egyenletesen.Én például leülök egy kényelmes fotelbe, egymás mellé teszem a lábaimat, a kezeimet, pedig a combjaimra fektetem és lehunyom a szemem.
Nyugodtan, 15-20 percig minden gond nélkül el lehet meditálni.
A meditálás helye és ideje nincs megkötve.
Bármikor, amikor van egy kis ideje és egy nyugodt helye meditálhat.
 
A meditáció a szellemi és lelki fejlődés eszköze. Az anyagi, szellemi, érzelmi és lelki létünk minőségének javítását célzó önfejlesztő lehetőség.
Meditáció közben tudatosak és éberek vagyunk, de a tudatunk nem a külső világra vagy a körülöttünk zajló eseményekre összpontosít, hanem a belső utazásra, melynek során lényünk minden szintjét megismerhetjük.
 
Egyedül és csoportosan is gyakorolható. A meditáció megtanít lecsendesíteni a nyughatatlan, anyagias, tudatos elmét, újraprogramozni, majd a finom tudatnak alárendelni a tudattalant, hogy fogékonyabb legyen a szellemi világ dolgai iránt. Amikor mindez sikerül, megnyílik a felsőbb énhez vezető belső csatorna.
 
Amikor meditálunk, csökken a szervezetünk oxigén-felhasználása, lelassul az anyagcserénk, nyugodtabb lesz a légzésünk és kisebb a szív terheltsége. Erősebbek, vidámabbak leszünk, csökken a stressz, a feszültség érzése. A meditáció, mint ellazulási technika, gyógyító hatással is bír. Csillapítja a fejfájást, csökken a vérnyomás, és csökkennek az allergiás tünetek is, továbbá segíti a szervezet gyógyulási folyamatait.
 
A meditáció gyakorlásához elengedhetetlen a kellő ellazulás elsajátítása. A lazítás egyik klasszikus fajtája a következőképp zajlik: kezdjük el ellazítani testünk minden egyes részét, fentről lefelé haladva (egyes embereknek lentről felfelé sokkal könnyebb, de az általános sorrend a fejtől a lábak felé). Kezdjük a szemünkkel, érezzünk melegséget, ahogy megpróbáljuk ellazítani a szemizmokat. 

Amikor a szem már megnyugodott, mehetünk tovább az arc izmaira. A melegérzet és az enyhe bizsergés segít az izmok ellazításában. A fej, a nyak lazításánál képzeljük el, ahogy a fejünk elnehezül, belesüpped az ágy/föld síkjába, majd ugyanezt alkalmazzuk a test többi részén is. Felsőtest izmai, karok, ujjak, majd hátizmok, derék, csípő, a láb egyes részei. Amikor az egész testünk nehéz, meleg érzés, ismételjük el magunknak párszor, hogy nyugodtak vagyunk, pihenünk, utána pedig kezdjünk el a feladatra koncentrálni, amiért a meditációt elkezdtük.
 
Amikor lehunyjuk a szemünket, könnyebben teremtünk kapcsolatot a tudattalannal. Amikor egyenesen előre nézünk, hajlamosak vagyunk a tudatos elmével magyarázni észleléseinket, amely az anyagi világgal köt össze. Amikor felfelé nézünk, a fizikai lét felett álló, felsőbbrendű szellemi és lelki tudatosság nyílik meg előttünk.
 
A meditáció kényelmes, üdítő és biztonságos. Sokféle póz létezik, amelyet felveszünk a meditáció idejére. Aki az ülő testtartást választja, annak érdemes kényelmes ülőhelyet választania, olyat, ahol a gerinc egyenes maradhat. A lótuszülés csak annak ajánlott, aki már gyakorlott. 

Viseljünk kényelmes, természetes anyagból készült ruhát, és távolítsuk el magunkról a műanyag vagy fém tárgyakat. Meditációk közben a légzés nagyon lassú és nagyon szabályos.
Válasszunk csendes, nyugodt helyet, ahová a külvilág, a forgalom zaja nem hatol be.
Az egyik legalkalmasabb hely erre maga a természet. Az éles, váratlan vagy túl hangos zajokat küszöböljük ki (pl. telefon).
 
Kezdőknek sokat segíthet a tudat elcsendesítésében a mantrázás. A mantra egyfajta ciklushoz köti a gondolatokat, és ellöki a zavaró elemeket. Minél gyorsabb a mantrázás, annál nehezebben zavar össze bármi. A mantra gyakorlása a következő: hangosan és lassan mondjuk tízszer, aztán már nem olyan hangosan és egy kicsit gyorsabban még tízszer. Tovább folytatva ezt a gyakorlatot a végén már csak az ajkak sebes, hangtalan mozgása marad. Ezt kell folytatni egyre növekvő sebességgel. A gyakorló ennél a pontnál általában már teljesen nyugodt, csak a mantra száguld az elméjében. Folytassuk addig, amíg csak tudjuk. Bármely mondat használható mantraként, bár vannak bizonyos mondatok, amelyek jobban illenek egy emberhez.

A sikeres meditációk alapja a rendszeresség és a kitartás!

Minimum napi kétszer 15-20 perc kell ahhoz, hogy valaki megfelelően el tudja sajátítani a meditálás művészetét. Első próbálkozásra általában nehézséget jelent az elme lecsendesítése. A tudatosságunk, az egónk folyamatosan követelőzik, hogy rá figyeljünk. Türelmesen engedjük el a zavaró gondolatokat. Ne vakarjuk, meg például ahol viszket, inkább türelmesen és lassan magyarázzuk meg magunknak, hogy jó lenne, ha nem viszketne, mert most sokkal, fontosabb dologgal vagyunk elfoglalva. A vakarózási inger erre szertefoszlik, és a tudat fokozatosan megtanulja a fegyelmet.
 
Érdemes kidolgozni magunknak valamilyen kezdési és befejezési motívumot. Aztán mindig így kezdjük és mindig így fejezzünk be a meditálást. Ez a motívum bármi lehet. Például gondolatban háromig számolunk, és közben elképzeljük, hogy a kezünkkel egy 1-est, 2-est és végül egy hármast írunk fel és utána jöhet az ellazítás. Vagy úgy is lehet, hogy kezdéskor elképzeljük, hogy egy három vagy öt lépcsőfokos lépcsőn lefelé megyünk, a meditáció végén pedig felfelé ugyanott.
Egy idő után, amikor elkezdjük a kezdőmotívumot elképzelni, akkor az agyunk már reflexszerűen tudni fogja, hogy ellazulás és meditáció következik.